En läsande klass

Idag började vi arbeta med ett material som heter ”En läsande klass”. I detta material ingår fem läsfixare (spågumman, detektiven, reportern, cowboyen och konstnären) som på olika sätt ska få barnen att tänka efter och förstå texterna bättre när de får nåt uppläst för sig eller läser själva. Vi började med att presentera de olika läsfixarna och sedan läste jag en text högt. Vid olika tillfällen stannade och med hjälp av läsfixarna ställde jag olika frågor. Barnen var verkligen på hugget och tyckte detta var jättekul. Det här materialet kommer vi i fortsättningen att arbeta med flera gånger i veckan.

IMG_0059.JPG

2 Replies to “En läsande klass”

  1. Åh, det verkar spännande med läsfixare!
    Om ni elever får välja bara en läsfixare som jag berättar om för 5-åringarna på min förskola, vilken rekommenderar ni då att jag ska välja?
    Tina ( som jobbade i förskoleklassen)

    • 5-åringarna hade nog tyckt om både spågumman (som förutspår vad texten kommer att handla om), detektiven (som tittar på svåra ord och uttryck) och konstnären (som ritar bilderna som hon får i huvudet när hon lyssnar)! Åsa S

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*