Blogg i lila gruppen

Hej!
Äntligen dags för att nå ut med ettornas blogg!
Förra fredagen skulle F-klassen stanna på skolgården och Micke och jag beslutade då att gå till Marknadsplatsen med ettorna för att spela fotboll. Eftersom barnen ofta har sagt att de tycker att lagen väljs orättvist på fotbollsplanen på rasterna, tänkte vi att ge barnen ett par förslag hur de kan välja lag på ett rättvist sätt istället. Efter att 4 lag var utsedda slumpmässigt, spelade sen alla barnen fotboll. De ansträngde sig för att se till att alla hade chans på bollen. Det var jättekul att se dem spela. Alla såg ut att trivas. Efter ett tag hade de fikapaus och sedan fick de som ville fortsätta att spela och de andra lekte annat. Vattnet med alla gräsänderna lockar alltid. Solen sken och vi hade en härlig förmiddag!SAMSUNG

Här är det några av barnen som är engagerade i mattespel.imageimageimageimage

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*