Matematik och filmer med multiplikationen

Nu har vi arbetat med matematik i två dagar och vi har övat på multiplikationen samt bråk. Vi ska fortsätta att arbeta med bråk och division. Vi har sett korta instruktionsfilmer, sen har vi byggt multiplikationen 2 och 4 med lego. Därefter har vi gjort filmer och redovisat dom. Vi har övat via appar och vi har räknemålat. Jenny ska försöka lära sig hur man lägger ut filmerna här på bloggen så att ni kan få se dom. Riktigt bra filmer som vi kan titta på igen för att repeterar multiplikationerna. Vi hade fullt upp så Jenny missade att fotografera arbetena med att göra filmer. Imorgon kommer vi att arbeta vidare med bråk för att sedan gå vidare till division.

image  image

Vi påminner om kläder efter väder då vi är ute på rasterna oavsett hur kallt det är.

2 Replies to “Matematik och filmer med multiplikationen”

  1. Matematik är spännande och så kul. Att bygga med lego är ett bra sätt att förstå multiplikation och division.
    Ser fram emot filmerna!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*